102 Yıllık Bağ

Haber Tarihi : 10.10.2017 11:03:05 Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nda, Suriye’nin İdlip kentinden gelerek vatan savunması için şehit olan 74 askerin Tarihi Gelibolu Yarımadasında bulunan şehitliklerde yattığı tespit edildi.
A +   A -

Son dönemde Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin İdlip’e yaptığı operasyon neticesinde 102 yıl önce de İdliplilerin Çanakkale Savaşı’nda yer aldığı gün yüzüne çıktı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, savaşlarda Çanakkale cephesinde 74 İdlipli askerin şehit olduğunu söyledi.Atabay, Çanakkale Savaşları sırasında İdlipli askerlerin vatan savunması için şehit düştüğünü belirterek, “1. Dünya Savaşları sırasında Osmanlı ordusunda toplam 231 İdlipli asker şehit oldu. İdlip’ten gelen askerlerin ağırlıklı olarak Çanakkale Savaşları’nda, Arıburnu ve Seddülbahir bölgesindeki savaşlarda görev aldı” dedi.

Atabay ayrıca Çanakkale Savaşları’nda Osmanlı coğrafyasında bulunan yerlerde askerlerin, askere alındığını da kaydederek, “O sırada, Suriye bölgesi içerisinde yer alan Halep’te bir asker almak bölgesi oluşturulmaktaydı. Ve Halep’e bağlı olan İdlip’te de bu askerler Halep Asker Alma Dairesine müracaat ederek, 6’ncı Kolordu bünyesinde askere alındılar. 1915 yılında Çanakkale Cephesinin açılmasıyla birlikte burada şiddetli savaşlar başladı.

Bu şiddetli savaşlar karşısında İdlipli askerlerin özellikle 26’ncı Tümen’e dahil olarak Çanakkale bölgesinde görev aldıklarını biliyoruz. Burada İdlipli askerler savaştılar. Ve bu sırada onların Komutanlığını Atatürk döneminde de Milli Eğitim Bakanlığı yapacak olan, Atatürk’ün, ‘hocam’ diye hitap ettiği Esat Sagay da o Tümen’in komutanlığını üstlenmiş bulunuyor idi. Çanakkale Savaşları sırasında İdlip’ten gelen askerler ağırlıklı olarak Arıburnu bölgesinde, bir kısmı ise Seddülbahir bölgesindeki savaşlarda, görev aldılar ve hayatlarını kaybettiler. Çanakkale Savaşları sırasında toplam olarak İdlip’ten 74 askerin şehit olduğunu görüyoruz. Buradaki İdlipli askerlerin bulunduğu birlikler Çanakkale cephesi kapatıldıktan sonra diğer cephelere sevk edildiler. Galiçya, Romanya ve daha sonra da Suriye-Filistin bölgesinde savaştılar. Toplam olarak 1. Dünya Savaşı sırasında İdlip’ten askere alınan ve Osmanlı Ordusunda görev yapan askerler içerisinde 231 tane İdlipli askerin şehit olduğunu ve bu vatan uğruna hayatlarını feda ettiklerini biliyoruz” dedi.

Öte yandan Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı da Milli Savunma Bakanlığı resmi verilerine göre, Çanakkale Savaşları’nda 74 İdlipli askerin şehit düştüğünü kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !