'Akvaryum Adam' Su Altında Hedef Yükseltti

Haber Tarihi : 24.04.2018 15:43:53 Dünyada 'Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan' unvanına sahip olan ve Norveçli Selnes'e ait 'En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama' rekorunu kıran Karabay, 23 saat 4 dakika olan hedefini su altında 30 saat 20 dakikaya çıkardı.
A +   A -

Dünyada "Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan" unvanına sahip olan ve Norveçli Nils-Roar Selnes'e ait "En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama" rekorunu kıran Cem Karabay, 23 saat 4 dakika olan hedefini su altında 30 saat 20 dakikaya yükseltti.

Yıldızkoyu'nda bulunan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Sualtı Deniz Parkı'nda özel hazırlanan alanda başladığı denemesinde Selnes'e ait 15 saat 10 dakikalık "En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama" rekorunu kıran Karabay, hedefi olan 23 saat 4 dakikayı da tamamlayıp rekor hedefini 30 saat 20 dakikaya çıkardı.

"Guinness Dünya Rekorları"nın Türkiye'deki tek hakemi Şeyda Subaşı Gemici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Nisan'dan itibaren rekortmen Cem Karabay'ın 5'inci Guinness World Records denemesini takip etmek amacıyla Gökçeada'da bulunduğunu söyledi.

Gemici, Karabay'ın saat 03.11 itibariyle kırdığı 15 saat 11 dakikalık rekorun deniz suyunda scuba ile en uzun süre yaşama rekoru olduğunu anımsattı.

Cem Karabay'ı dün saat 12.00 itibarıyla su altına uğurladıklarını anlatan Şeyda Subaşı Gemici, şunları kaydetti:

"İlk hedefi 23 saat 4 dakika idi. Fakat rekor denemesinde bir sorun yaşanmadığından ve 'akvaryum adam' lakaplı Cem Karabay kendini çok rahat hissettiğinden bu hedefini 30 saat 20 dakika olarak değiştirdi. Bu ne demek oluyor? Bugün 24 Nisan tarihi ve saat 18.20 itibarıyla Karabay Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde gerçekleştirdiği rekor denemesi başarıyla sonuçlanmıştı.

Gökçeada Kaymakamlığı ve GESTAŞ'ın desteklediği "Akvaryum Adam" lakaplı Karabay, dün saat 12.00'de Yıldızkoyu'nda bulunan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Sualtı Deniz Parkı'nda özel hazırlanan alanda başladığı denemesinde, Nils-Roar Selnes'e ait 15 saat 10 dakikalık "En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama" rekorunu saat 03.11 itibarıyla kırmıştı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !