Biga'da 10 Kasım Etkinlikleri

Haber Tarihi : 09.11.2017 13:30:57 Türkiye Cumhuriyet kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’ncu yıldönümü dolayısıyla Çanakkale’nin Biga ilçesinde bir dizi etkinlikler yapılacak.
A +   A -

10 Kasım Cuma günü saat 08:55’te Cumhuriyet Meydanı’nda resmi törenler başlayacak. Saat 10:00’da ise Atatürk Kültür Merkezi’nde Anma Programı gerçekleştirilecek.Resmi törenlerin dışında ise Biga Belediyesi ve Biga Kent Konseyi’nin öncülüğünde çeşitli anma programları gerçekleştirilecek.

Konuya ilişkin Biga Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada; "Anma programlarından ilk yürüyüş ile başlayacak. Saat 18:00’de Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu önünden meşaleler eşliğinde Anma Yürüyüşü başlayacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci topluluklarından Siyasal İlişkiler Topluluğu, Uluslararası Lojistik Topluluğu ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun organizasyonunda devam eden yürüyüşün ilk durak noktası Belediye Meydanı olacak. Belediye Meydanı’nda ’Karanlıktan Aydınlığa 1938’ temalı koreografi gerçekleştirilecek ve ’birlik ve beraberliği’ simgeleyen meşale yakılacak. Ardından yürüyüş Belediye Meydanı’ndan Şehir Parkı’na devam edecek. Şehir Parkı’nda ise film gösterimi ve dilek feneri etkinliği düzenlenecek. Ayrıca Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin düzenleyiciliğinde 11 Kasım Cumartesi günü saat 11:00’de Bahçeli Köyü’nde 79 fidan dikilecek ve Atatürk Hatıra Ormanı oluşturulacak ve 79 adet Nutuk dağıtılacak. Hatıra Ormanı oluşturulmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci topluluklarından BAKOT ve Genç TEMA da aktif rol oynayacak. Biga Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, şef Şerife Gümülcine önderliğinde, 12 Kasım 2017 Pazar akşamı, Biga Belediyesi Atatürk kültür Merkezi’nde saat 20.00’da Atatürk’ü Anma Konseri gerçekleştirecek. Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan bu konser, Hicaz’dan Hüseyni’ye; Uşşak’tan Hüzzam’a çeşitli makamlarda, koro ve solo icralarla zengin bir repertuvar içeriyor. “Bir fırtına tuttu bizi”, “Yanık Ömer”, “Çalın davulları” gibi dillere pelesenk olmuş, değerli bestekarların bestelemiş olduğu ve Atamızın severek dinlediği eserler Bigalıların beğenisine sunulacak" ifadelerine yer verildi.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !