Böbrek Hastası Genç Kız Vasiyetiyle Hastalara Umut Oldu

Haber Tarihi : 01.07.2017 12:07:08 Çanakkale'de, böbrek nakli beklerken beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Simge Gündoğ'un korneaları ve karaciğeri, vasiyetini yerine getiren ailesi tarafından bağışlandı.
A +   A -

Çanakkale'de, böbrek nakli beklerken beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Simge Gündoğ'un korneaları ve karaciğeri Bursa'da 3 hastaya nakledilecek.

Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2010 yılında ağır böbrek rahatsızlığı geçiren Gündoğ'a, annesi Muhterem Cambaz tarafından bağış yapıldı. Annesinden yapılan nakille 3 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren Gündoğ'un böbreği, 2013'te enfeksiyon nedeniyle görevini yapamaz hale geldi.

4 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören Simge Gündoğ, 27 Haziran'da evinde yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi. Çanakkale Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Gündoğ'un dün gece beyin ölünü gerçekleşti. Ailesi bunun üzerine kızlarının organlarını bağışlama kararı aldı.

Simge Gündoğ'un karaciğeri Bursa Acıbadem Hastanesinde, korneaları ise Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde organ nakli bekleyen hastalara nakledilecek. Gündoğ'un özel ekip tarafından ameliyatla alınan organları Bursa'ya gönderildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Uzm. Dr. Azem Ülkü, Gündoğ'un ailesinin, üzücü olayın ardından büyük duyarlılık gösterdiğini vurguladı.

Ailenin, kızlarının organlarını bağışlama kararının ardından gerekli birimlerle irtibata geçildiğini belirten Ülkü, şunları kaydetti:

'Simge, annesi Muhterem Cambaz ve babası Hasan Salih Gündoğ'a öldüğü takdirde organlarını bağışlamaları yönünde vasiyette bulunmuş. Ailesi de çok önemli bir karar alıp bağışta bulundu. Doktorlar, sevgili Simge'nin yaşaması için çok çaba sarf ettiler ama olmadı. Simge'nin karaciğeri ve iki korneası başka hastalarda hayat bulacak. Acılı aileye de sabırlar diliyor ve ekibim adına teşekkür ediyorum.'


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !