Böbrek Nakliyle Hayata Tutundu

Haber Tarihi : 12.04.2018 10:26:39 Çanakkale'de 40 yaşındaki böbrek hastası, beyin bölümü gerçekleşen bir kişiden alınan organla sağlığına kavuştu.
A +   A -

Çanakkale'de 40 yaşındaki böbrek hastası, beyin bölümü gerçekleşen bir kişiden alınan organla yaşama tutundu.

Alınan bilgiye göre, doğum sonrası oluşan hipertansiyon nedeniyle böbrekleri zarar gören ve böbrek yetmezliği teşhisi konularak diyalize girmeye başlayan Kumkale köyünde yaşayan Barış Çalışkan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi'ne başvurdu.

Çan ilçesinde, 30 Mart'ta geçirdiği beyin kanamasının ardından kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Z.S'nin organlarının bağışlanması üzerine uzman ekiplerin katılımıyla alınan organ 3 saat süren bir operasyonla Çalışkan'a nakledildi.

ÇOMÜOrgan Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın başarılı bir nakil sonrası sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Alan, Barış Çalışkan'ın organ nakil merkezlerine kayıt yaptırmasından kısa süre sonra nakil işleminin yapıldığını vurgulayarak, "Bakanlığın verdiği listede Barış Hanım birinci sıradaydı. Hastamızın doku ve uyum testlerinin ardından böbrek nakli gerçekleştirildi.3 saat süren ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi birproblem yaşanmadı." diye konuştu.

- "Sağlığıma kavuştum. Çok rahatım"

Organ bağışı gerçekleştirenaileye teşekkür eden Barış Çalışkan ise geçirdiği böbrekyetmezliği hastalığından dolayı umudunun kalmadığını, enson geçen hafta hastaneye geldiğini ve "bir daha aslagelmeyeceğim" dediğini hatırlattı.

Çalışkan, "Bir gün sonra organ nakilbiriminden gelen telefonla hem çok şaşırdım hem de çoksevindim. Bu günüme şükürler olsun. Sağlığıma kavuştum. Çokrahatım. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın." ifadelerini kullandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !