Çanakkale'de Elma Krizi

Haber Tarihi : 22.02.2018 13:55:20 Çanakkale’de okullara yaklaşık 5 yıldır belediye tarafından dağıtılan elmalara bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğünden izin çıkmadı. Belediye, elmaları muhtarlıklara ve vatandaşlara dağıtma kararı aldı.
A +   A -

Çanakkale Belediyesi, il merkezindeki okullara 5 yıldır Bayramiç ilçesinin meşhur Kazdağı elmasını dağıtıyordu. Bu yıl da 9 Şubat Cuma günü İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vererek elma dağıtımı için izin isteyen Çanakkale Belediyesine izin çıkmadı. Elde kalan elmalar, mahalle muhtarlıklarına, mahalle meclislerine ve Kent Gönüllüleri ile Çanakkale Belediyesi çalışanları tarafından evlere dağıtıldı.

Esenler Mahallesi’nde elma dağıtımı yapan gönüllüler ve belediye çalışanlarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, elma dağıtımına neden izin verilmediğini anlamadıklarını söyledi.

Gökhan, "Elma üreticilerini desteklemek, çocukların kendi coğrafyalarını, kendi ürünlerini tanımaları açısından okullarda elma dağıtımını sürdürüyorduk. Okullarda elma dağıtımı ile çocukların hem meyve yeme akışkanlığı, hem meyveye ulaşamamış çocukların hiç olmazsa meyveye ulaşmaları ve yöredeki ürünleri tanımaları için bu şekilde meyve dağıtımı yapılıyordu. Bu yıl maalesef Milli Eğitim Müdürlüğü buna izin vermedi. Vermeyince biz de elmaları birebir mahalle muhtarlıkları ve mahalle meclisleri kanalı ile tek tek evlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Kendi toprağımızda meşhur olan bir ürünü çocukların hem tatması hem de bilinçlenmesi için okullarda bu çalışmayı yapıyorduk" dedi.