Çanakkale'de Fırtına Ve Soğuk Hava Balık Piyasasını Etkiledi

Haber Tarihi : 24.01.2018 16:51:03 Çanakkale'de son haftalarda etkisini arttıran soğuk hava ve fırtına dolayısıyla balık fiyatlarının yükseldiği bildirildi.
A +   A -

Çanakkale Balıkhanesi esnaflarından Melih Kayıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçılığın bu yıl geçen yıllara oranla zayıf geçtiğini belirterek, bunun en büyük nedeninin ise bilinçsiz avlanma ve olumsuz hava koşulları olduğunu söyledi.

Son günlerde fırtına nedeniyle balıkçıların denize açılamadığını belirten Kayıkçı, "Bu yıl olta balıkçılığı da çok zayıf. Arkadaşlar lüfer tutuyor. Ancak 2-3 tane lüfer tutabiliyorlar. Uskumru ise 3-4 kilogram kadar çıkıyor. Bu yüzden balık fiyatları geçen yıllara göre yüksek. Hamsi bu yıl oldukça pahalı.” dedi.

Sadri Dinçer ise bu yıl son 10-15 yılın en kötü sezonunu yaşadıklarını ve hiç bir balık çeşidinde bolluk olmadığını belirtti.

Dinçer, son bir haftadır denizlerde fırtınanın hakim olduğunu ve bu nedenle balık sayısının çok azaldığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Satışlarda çok büyük bir düşüş yok ama fiyatlar geçen yıllara oranla çok yüksek. Bu yıl çinekop balığının kilogram fiyatı 30 liranın altına düşmedi. Bilinçsiz avlanmak balıkta kıtlığın en büyük nedeni. Kutusunu 100 liraya aldığımız istavriti şu anda 150 liraya alıyoruz. Arz, talebi karşılamadığı için fiyatlar yükseliyor. Bu yıl en kıt olan balık lüfer. Şu an kilogram fiyatı 150 lirayı aşıyor. Çanakkale'de çıkan lüfer balığı İstanbul'a gidiyor. Lüferin İstanbul'daki balık tezgahlarında tanesinin 70-80 lira arasında satıldığını görüyoruz. Kilogram fiyatı olarak baktığınızda 200 lirayı geçiyor. Lüfer son 15-20 yılın en pahalı sezonunu bu yıl yaşıyor."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !