'Çanakkale Domatesi' Geçen Sezon Üreticisini Üzdü

Haber Tarihi : 18.01.2018 12:14:11 Kendine has tadı, rengi ve kokusuyla tezgahların en çok aranan ürünü haline gelen Çanakkale domatesi geçen sezon üreticisini üzdü.
A +   A -

Kentte Batak Ovası olarak anılan Kumkale köyü başta olmak üzere Çanakkale'nin Ezine ve Bayramiç ilçelerine uzanan geniş alanda üretilen domates, yaklaşık 100 bin dekar alanda yetiştiriliyor.

Hava sıcaklıklarının uygun olması, don olayının görülmemesi nedeniyle aralık sonuna kadar piyasadaki etkinliğini koruyan Çanakkale domatesi, bu yıl tarladaki çıkış fiyatlarının düşmesi, girdi maliyetlerinin artması nedeniyle yüzleri güldürmedi.

İlk turfanda döneminde tarladan 75 kuruşa kadar yükselen kilogram fiyatıyla çıkan Çanakkale domatesi bu dönemde 2,5 liradan alıcıya ulaştı.

Son turfanda döneminde ise kilogramı 50 kuruşa tarladan çıkan ürün piyasada 4 liraya kadar yükselen fiyatla satıldı.

- "Üretici umduğu geliri elde edemedi"

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meşhur domatesin bu sezon tahmin ettikleri miktarda verimli olmadığını söyledi.

Çanakkale domatesinin ciddi şekilde ülke genelinde tanınan bir ürün olduğunu hatırlatan Kaya, "Bu domates 3 turfanda şeklinde piyasaya çıkmaktadır. Bu yıl ilk turfanda döneminde üreticilerimiz istenilen geliri ne yazık ki elde edemediler. Çanakkale domatesi için son turfanda dönemine umutlarını bağlayan üreticilerimiz yaşanan hareketliliğe karşı umutlarını yitirdi. Çünkü hareketliliğe rağmen tarladan 50 kuruşa çıkan domates tezgahta 4 liraya kadar yükselen fiyatla satıldı."

Kaya, tarla fiyatlarıyla market fiyatları arasında uçurum olduğunu vurgulayarak, domatesin tarladan 50 kuruşa çıkıp market ve semt pazarlarında 2,5-4 liradan satılmasının büyük bir sıkıntı olduğunu dile getirdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !