ÇOMÜ'de Akademik Kurul Toplantısı

Haber Tarihi : 25.02.2018 13:30:46 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi akademik kurul toplantısı yapıldı.
A +   A -

Troia Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, rektör Prof. Dr. Yücel Acer, rektör yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, dekan Prof. Dr. Hüsnü Baysal, genel sekreter Sami Yılmaz, akademik ve idari personel katıldı.

Rektör Acer, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük ve hızla gelişen bir ülke olduğunu söyledi.

Bu bağlamda, gelişimin daha hızlı olması adına teknoloji üretmenin çok önemli olduğunu ifade eden Acer, "Gelişmiş ülkeler ile bizim gibi hızla gelişimini gerçekleştiren ülkelere baktığımızda gelişmiş ülkelerin uygulama alanlarının ve teknoloji üretme çalışmalarının çok iyi olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin de bu yolda hızla ilerlediğini büyük bir mutluluk duyarak izliyoruz. Bu bakış açısı ile YÖK’de de sessiz bir devrim gerçekleşiyor. Bunlardan bir tanesi yurt dışı doktora bursu desteği ile ilgili. Artık Türkiye'nin teknoloji üretimini, uygulama alanlarını geliştirecek, destekleyecek spesifik alanlar belirleniyor ve bu burslar ona göre veriliyor. Bence de olması gereken buydu. Uluslararasılaşma ise diğer bir çalışma. Üniversitelerin bilimsel anlamda standartları kendisi olamaz. Gelişmeye hız katmak için uluslararasılaşmanın üniversiteler için çok önemli bir basamak olduğunu düşünüyor ve ÇOMÜ olarak bu konuda yoğun bir çalışma sarf ediyoruz." dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin esas vazifesinin daha çok bilim üretmek olduğunu vurgulayan Acer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üniversitemiz daha çok bilim üreten bir üniversite olsun diye bir huzur ortamı oluşturmak için çok çaba sarf ettik. Yaşanan olumsuzluklara rağmen iyi niyetle çalışan hocalarımız sayesinde Türkiye'nin en kaliteli üniversiteleri arasında 34. sıralara kadar çıktık. Beklentimiz, hocalarımızın bilimsel çalışmalarını önümüzdeki süreçte artırarak devam ettirmeleridir. Bilimsel çalışmaların yanı sıra proje üretmek, geliştirmek de diğer önemli bir husus. Birlikte çalışan, üreten bir toplumuz. Bunu birçok olayda görüyoruz. Beraber çalışma kültürünü bilimsel alanda da gerçekleştirmeli, daha çok proje üretmeli ve geliştirmeliyiz."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !