Diyaliz Hastası Böbrek Nakliyle Sağlığına Kavuştu

Haber Tarihi : 17.01.2018 13:32:43 Çanakkale'de, hipertansiyona bağlı böbrek hasarı nedeniyle 2 yıldır diyalize giren Ayten Kolancı'ya, beyin ölümü gerçekleşen hastanın organı nakledildi.
A +   A -

Çanakkale'de, hipertansiyona bağlı böbrek hasarı nedeniyle 2 yıldır diyalize giren 57 yaşındaki Ayten Kolancı, organ nakliyle sağlığına kavuştu.

Çan ilçesinde yaşayan ev hanımı Ayten Kolancı'ya (57), 4 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

Son 2 yıldır diyalize bağımlı yaşayan Kolancı, geçen yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Hastanesine başvurdu.

Kolancı, Yalova Devlet Hastanesinde beyin kanaması nedeniyle tedavi görürken beyin ölümü gerçekleşen Arzu Taşçı'nın böbreğiyle yaşama tutundu.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi OrganNakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 yıldır böbrekyetmezliğiyle savaşan Ayten Kolancı'nın 2 yıldır diyalizegirdiğini anımsattı.

Alan, böbrek yetmezliği nedeninin, hipertansiyonabağlı böbrek hasarı olduğunu belirterek,şunları kaydetti:

"Hipertansiyon eğer kontrol altınaalınmazsa, göz, kalp ve böbreklerde hasara sebebiyet verir.Ayten Hanım bir yıl önce Organ Nakil Merkezimize kayıt oldu.Yalova'da, 27 yaşındaki bir hastamızın beyin ölümügerçekleşti. Bu hastanın yakınları acılı olmasına rağmenbüyük bir özveride bulunarak organlarını bağışladı. Merkezolarak sıra bizde olduğu için Sağlık Bakanlığı tarafındansunulan listede 5 hasta içinde doku ve kan grubu uyumu olan Ayten Hanım'a nakil yapıldı. Ameliyat 3 saat sürdü."

Organ Nakil Merkezi ekibine kendisini yenidensağlığına kavuşturdukları için teşekkür eden Ayten Kolancı ise "Allahımaşükürler olsun sağlığıma kavuştum. İnşallah daha da iyiolacağım. Ameliyata girmeden önce çok korktum ve stres oldum ama korktuğum gibi olmadı. Buradan diğer hastalara sesleniyorum; korkmalarını gerektirecek bir sebep yok." ifadelerini kullandı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !