Doku Kültürüyle Firmaların Kayıpları Azalacak

Haber Tarihi : 06.01.2018 13:10:28 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Onur Sinan Türkmen ‘Bitki Doku Kültürü Yöntemlerine Entegre Akıllı Bitkisel Üretim Kiti Geliştirme’ projesi ile doku kültürü yöntemiyle bitki çoğaltımı yapan firmaların üretim kayıplarının yüzde 10 azaltmayı amaçlıyor.
A +   A -

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Onur Sinan Türkmen’in hazırladığı, ‘Bitki Doku Kültürü Yöntemlerine Entegre Akıllı Bitkisel Üretim Kiti Geliştirme’ projesi, TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Desteği almaya hak kazandı.

ÇOMÜ Teknopark’ta kurulacak olan özel laboratuvarda doku kültürü yöntemiyle üretim yapan firmaların kayıplarının yüzde 10’a indirilmesi için özel bir prototip cihaz geliştirilecek.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Onur Sinan Türkmen, Bitki doku kültürü kayıplarını, akıllı sensör teknolojisi ve su kültürü yöntemiyle yüzde 10 azaltmayı amaçladıklarını ifade etti.

Doku kültürü yöntemi doku parçalarının, besin ve takviyeler içeren steril kaplarda doku ya da organlara yönlendirilmesi ya da çoğaltılması olduğunu söyleyen Araştırma Görevlisi Dr. Onur Sinan Türkmen, “Bitki doku kültürü yöntemleri tabiat şartlarına bağlı kalmaksızın üretimi ve çoğaltımı gerçekleştirmemize imkan verir. Bitki doku kültürü yöntemleriyle pek çok bitki üretimi söz konusudur. Şeftali, kayısı, elma, erik’in yanında orkide, menekşe, muz gibi pek çok bitki türünde ticari olarak üretim gerçekleştirilebilir. Ülkemizde bitki doku üretim sertifikasına sahip 21 adet laboratuvar bulunuyor. Türkiye hacmi 114 milyon TL olduğu tahmin edilmektedir. Bitki doku kültürü yöntemiyle çok hızlı bir üretim söz konusudur. Bir bitkiden yıl sonunda 1 milyon bitkinin, fidanın üretilmesi söz konusudur. Bitkilerin üretimi sırasında yoğun nem içerikli ortamdan dışarıya çıkartılması sonucunda fazla bitki kayıpları olduğu gözlenir. Bu kayıp yüzde 10 üzerindedir. Biz çalışmamızda bu bitki kayıplarının akıllı sensör teknolojisi ve su kültürü yöntemiyle azaltılmasını ve yüzde 10’un altına alınmasını amaç edindik. Bunun için bir ön prototip geliştirdik. Projelendirerek TÜBİTAT 1512 BİGG projesinden destek aldık. Projemiz sözleşme aşamasındadır. Gerçekleştirebileceğimiz yüzde 10 verim artışıyla Türkiye’deki bitki doku kültürü sektöründe 12 milyon TL yıllık bir kazanç elde edilmesi ve pazar artışı amaçlamaktayız” dedi.