Dünya Kültür Mirası Truva Yeniden Canlanıyor

Haber Tarihi : 07.03.2018 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) koruması altında bulunan Truva Tarihi Milli Parkı'nın yapılacak yatırımlarla hak ettiği değere kavuşacağı bildirildi.
A +   A -

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Truva antik kentinin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne girişinin 20. yılı dolayısıyla kutlanan 2018'in "Truva Yılı" ilan edildiği hatırlatıldı.

Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığının milli parka yaptığı yatırımlara hız verdiği ifade edilen açıklamada, bu yıl yapılacak yatırımlar ile milli parkın sahip olduğu kaynak değerlerin gün yüzüne çıkartılarak, efsanelerin yaşandığı toprakların halkla buluşturulacağı ve böylece Truva Tarihi Milli Parkı'nın hak ettiği değere kavuşacağı belirtildi.

Açıklamada tarihi milli parkta yapılacak yatırımlara ilişkin yer alan bilgilere göre, Truva Tarihi Milli Parkı’na bu yıl içerisinde ziyaretçi tanıtım merkezi, giriş kontrol noktası, Yeniköy Plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı, gözlem kulesi, manzara seyir noktası ve yürüyüş gezinti yolu yapılacak.

Yeniköy Plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı çevre düzenlemesi çerçevesinde biri plaj alanında, biri de seyir alanında olmak üzere iki kır lokantası, büfe, bebek bakım odaları, çamaşırhane, mescit, otopark, tema alanları, çocuk oyun alanları, çadır ve karavan yerleri gibi sosyal donatıların bulunacağı her yönüyle eksiksiz bir rekreasyon alanı oluşturulacak.

Seyir noktasında yapılacak olan kır lokantası, konumu itibarıyla ziyaretçilere eşsiz Ege manzarası sunacak. Ziyaretçiler, yörenin ürünlerinden hazırlanacak olan menüler eşliğinde, dinlenme imkanı bulabilecek ve yöresel ürün stantlarını gezebilecek. Ayrıca eşsiz gün batımı manzarasında fotoğraf çekebilme şansını elde edecek. Yine oluşturulacak gözlem kulesi ve manzara seyir noktası Truva Tarihi Milli Parkı’na fotoğraf ve kuş gözlemi merakı için gelecek ziyaretçilere tadına doyulmaz seyirlik anlar yaşatacak.

Tarihi milli parkta bu yıl hayata geçirilmesi planlanan önemli projelerden biri de ziyaretçi tanıtım merkezi olacak. Tanıtım merkezi sayesinde milli parkın sadece ören yerinden ibaret olmadığı, diğer birçok gezi ve ziyaret noktasının bulunduğu ziyaretçilere tanıtılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ziyaretçi tanıtım merkezinin proje çalışmalarının titizlikle devam ettiğini belirtti.

Yapılacak yatırımlarla Truva Tarihi Milli Parkı'nın hak ettiği değeri alacağını vurgulayan Eroğlu, yerli ve yabancı turist sayılarında önemli artışlar olacağını kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !