Ege'de Türk Teknesine Ateş Açılması

Haber Tarihi : 13.12.2015 18:30:47 Rus savaş gemisi ’Smetlivıy’in, Ege Denizi’nde Türk balıkçı teknesiyle çarpışmayı önlemek için havaya ateş açtığı iddiası, Türkiye-Rusya gerilimini tırmandırdı. Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdür Vekili, Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Emekli Kurmay Albay, Öğretim Üyesi Dr. Murad Hatip, bunun uygun ve dostane bir davranış olmadığını söyledi.
A +   A -

Rus savaş gemileriyle benzer bir tartışmanın, Caesar Kunikov adlı geminin üst güvertesinde bir roketatarlı denizcinin bulundurması sırasında da yaşandığını hatırlatan Dr. Murad Hatip, bunun siyasi nezaket kurallarına sığmayacağını söyledi.

Hatip, "Bu olaydan 10 gün sonra Limni açıklarında uluslararası karasularında hiçbir tehlike arz etmeyen bir balıkçı teknesine ateş açılması da uygun bir davranış, dostane bir davranış değildir. Rus bakanlığının yaptığı açıklamada, çatışmayı önlemek maksadıyla, ikaz maksadıyla ateşin yapıldığı söylenmektedir. Ancak uluslararası denizde çatışmayı önlemek kurallarına göre, denizde çatışmayı önlemede herhangi bir şekilde böyle bir usul yoktur. Bu şekilde davranışların Rusya ile Türkiye arasındaki son günlerde oluşan siyasi krizi daha da tırmandıracağını değerlendiriyorum. Türkiye bir noktada, kendi açısında itidalli davranırken, Rusya tarafından bu itidalin karşısında krizi daha da yukarıya çekme çabasında olduğunu görmekteyim. Denizcilik kuralları gereğince denizde çatışmayı önlemek için bütün gemilerin, teknelerin uygulayacağı denizde çatışmayı önleme tüzüğü vardır. Bütün dünya devletlerindeki gemiler, gerek harp gemileri, gerek sivil gemiler, gerek balıkçı gemileri hepsi uygulamak zorundadır ve de uygularlar. Bu çatışmayı önleme kurallarında ateş açma gibi herhangi bir hususun olmadığını belirtmek istiyorum” dedi.

Her iki tarafın da daha itidalli davranması gerektiğini söyleyen Hatip, “Türkiye için boğazların önemi yadsınılmaz. Ancak Rusya için de Türk boğazları bir nefes borusu, bir yemek borusu kadar önemlidir. Onun için Türk boğazlarında, Türk karasularında ve Türk karasularından uluslararası sulara geçişlerde çok hassas davranması Rusya’nın milli menfaatleri açısında çok daha önemlidir” diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !