Gelibolu'da Şehitler Abidesi'nde Tören Düzenlendi

Haber Tarihi : 15.07.2018 13:02:55 Çanakkale’de tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Şehitler Abidesi’nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle tören düzenlendi.
A +   A -

Törene Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında görevli uzman tarihçi Çanakkale Cephesi’nde Havranlı Seyid Onbaşı’yı, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Yüzbaşı Faik’i, Yahya Çavuş’u, Üsteğmen Saffet Efendi’yi, Yarbay Hüseyin Avni Bey’i, Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir gibi nice sayamayacağımız ismi bağrından çıkardı. Milletimiz yine yeniden canı pahasına tankın, topun, tüfeğin karşısına dikilerek devletine, iradesine ve demokrasisine sahip çıktı. Bugün burada Şehitler Abidesi’nin önünde tarihin akışını, dünyanın çehresini değiştiren Çanakkale destanının yazıldığı yerde Türk milletinin fertleri olarak diyebiliriz ki; aziz şehitlerimiz, huzur içinde uyuyunuz. Emanetiniz emin ellerdedir. Bizler; sizlerden teslim aldığımız emaneti dünya durdukça çelik bileğimiz ile sımsıkı kavrayacak, bizden sonra sağ kalana teslim etmedikçe son nefesimizi vermeyeceğiz” dedi.

Daha sonra Mecidiye Camii Müezzini İbrahim Kahraman tarafından Kur’an-ı Kerim okunarak, İl Müftüsü Arif Gökce tarafından şehitler için dua yapıldı. Tören protokol üyeleri tarafından sembolik şehitliklere karanfil bırakılmasıyla son buldu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !