GÜNCELLEME 2 - Gelibolu'da Şiddetli Yağış

Haber Tarihi : 26.09.2017 14:10:53 Yağış nedeniyle yazlıklarında mahsur kalan 7 kişi, kurtarıldı Bahçeler mevkisindeki sahil kesiminde, çökmeler meydana geldi, balıkçıların çekek yeri ve barakalar zarar gördü Batan balıkçı tekneleri, iş makinelerinin yardımıyla kurtarıldı Olay anını yaşayan Turgay Özen: 'Suların içinden çıkamayacağız diye düşündüm. Tam o sırada AFAD ekipleri bölgeye geldi. Bir yaralı ve can kaybı olmaması sevindirici'DETAYLAR EKLENDİ
A +   A -

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde meydana gelen şiddetli yağış, yaşamı olumsuz yönde etkiledi.

İlçede sabah saatlerinden bu yana devam eden sağanak, Yeniköy Bahçeler mevkisinde etkili oldu.

Su baskınlarının yaşandığı bölgede, İstanbul'dan yazlıklarına gelen 4 aile evlerinde mahsur kaldı.

Ailelerin yardım çağrısı üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), itfaiye ve jandarma ekiplerince çalışma başlatıldı.

Sel felaketi nedeniyle evlerinde mahsur kalan 7 kişi, ekipler tarafından kurtarıldı.

AFAD Çanakkale İl Müdürü Levent Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde komisyonlar oluşturarak, hasar ve zarar tespit çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Yılmaz, tarımsal alanlardaki zararların ve hayvan teleflerinin tespiti için de gerekli çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

- Tekneler battı, çekek yerleri ve barakalar zarar gördü

Yeniköy'deki Bahçeler mevkisinde balıkçıların çekek yeri olarak kullandığı alan ile yaz aylarında vatandaşların konakladığı barakalar zarar gördü.

Sahildeki kumsal alanda ise çökmeler meydana geldi.

Bölgedeki balıkçı teknelerinin bazıları batarken bazıları da karaya oturdu. Suya gömülen tekneler, traktörler ve kepçeler yardımıyla kurtarıldı.

Bu arada, evde yatalak haldeki 2 hasta, yağıştan zarar görmemeleri için AFAD ekiplerince alınıp, ambulansla Gelibolu Devlet Hastanesine götürüldü.

- 'Yaralı ve can kaybı olmaması sevindirici'

Yağış anında evinde bulunan Metin Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez böyle şiddetli bir yağış gördüğünü söyledi.

Bir anda her yeri suların kapladığını ifade eden Özen, 'Hemen jandarmayı ve AFAD'ı aradık yardım istedik. Sular yükselmeye devam edince üst kısımlara doğru gittik. Biraz daha orada kalsak belki biz de suların içinde kaybolacaktık.' dedi.

Tevfik Altınkaynak ise 'Şans eseri can kaybımız yok. Umarım tekrarını yaşamayız. Hepimize geçmiş olsun, çok korktuk.' ifadelerini kullandı.

İstanbul'dan tatil için bölgedeki evinde bulunan Turgay Özen de yağışın dolu ile birlikte başladığını ve kısa sürede bölgeyi etkisi altına aldığını anlattı.

Özen, bunun bir 'doğal afet' olduğunu dile getirerek, 'Suların içinden çıkamayacağız diye düşündüm. Tam o sırada AFAD ekipleri bölgeye geldi. Bir yaralı ve can kaybı olmaması sevindirici.' dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !