Kale Grubu 61. Yılını Törenlerle Kutluyor

Haber Tarihi : 27.07.2018 17:20:59 Kale Grubu Şirketlerinin kuruluşunun 61. yılı nedeniyle Çanakkale’nin Çan İlçesinde bulunan Kale Seramik Fabrikalarında 27 Temmuz Seramik Bayramı Kutlamaları gerçekleşti.
A +   A -

Bayramda bir konuşma yapan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Bizi bugünlere kavuşturan Allah’a bir kez daha sonsuz şükürler olsun. Cesur olmak doğduğu topraklardan aldığı güçle ideallerinin peşinden koşmaktır" derler. 61 yıldır Seramik Bayramı olarak kutladığımız 27 Temmuz, Grubumuzun kurucusu İbrahim Bodur’un ve ona inananların cesaretini bu topraklardan aldıkları güçle birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Grubumuzun içindeki payı giderek büyüyen ve başarılı projelere imza attığımız savunma ve havacılık alanında gelecekte küresel havacılık sektörünün dinamizmini koruması, savunma yatırımlarını ve Ar-Ge harcamalarının artması, hafif, çevreye duyarlı, alternatif malzemelerin kullanımının artması, üç boyutlu yazıcılarla üretimin yükselişe geçmesi bekleniyor. Peki biz neler yapıyoruz? Nihai ürün montaj tasarım ve kompozit alanlarında yetkinliğimizi geliştirmeyi hedeflediğimiz Kale Havacılıkta ilk 777-X uçaklarının kritik parçalarından oluşan imalatını ve montajını başlattık. Boein’in ödüllü tedarikçisi olarak 2016 yılında üstlendiğimiz bu projede ilk defa Boeing’in tasarım çalışmalarına da dahil olarak yetkinliklerimizi bir adım ileriye taşıdık. 2011 yılında İzmir’de açtığımız Kale Pratt & E-Whitney fabrikası geçen sene 3 kat büyüdü. Bu sene ise 2,5 kat büyümeyi hedefliyoruz. Bildiğiniz üzere haziran ayında Amerika’da gerçekleştirilen törenle Türkiye’ye teslim edilen ilk F-35 savaş uçağında bizim de imzamız bulunuyor. Dünyanın en gelişmiş savaş uçağının üzerinde Kale Havacılık ve Pratt & E-Whitney tarafından üretilen gövde, kanat, kokpit ve motor parçaları bulunuyor. Kale Ar-Ge’nin Turbo jet motoru projesi bu sene sonunda tamamlanıyor. Ülkemizin savunma sanayi ne büyük bir ivme kazandırması beklenen bu motorun ardından daha gelişmiş bir versiyonunun tasarımına başladık. Kale kalıp’ta ise askerimizin ve emniyet güçlerimizin ihtiyacı karşılanacak yeni hafif silahların geliştirilmesini tamamladık ve tasarlayıp, ürettiğimiz silahlar devlet envanterine girdi. Biliyorsunuz, Türkiye geçen yıl kendi milli savaş uçağını üretmek amacıyla kapsamlı bir proje başlattı. Biz de İngiliz Rolls - Royce ile yüzde 51 Kale - 49 Rolls - Royce olacak şekilde TAEC isimli ortak bir şirket kurarak Milli Muharip Uçak projesinde motor geliştirme teklifi sunduk. İlk günden bu yana bize inanan ve bugünlere gelmemizi sağlayan saygıdeğer büyüğümüz kıymetli kurucumuz İbrahim Bodur’a, aileme, bu mutlu günümüzü paylaşan bütün dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Çan Kaymakamı Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kale Grubu Üst Düzey yöneticileri, fabrika çalışanları ve misafirler katıldı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !