Kore Gazisi Banago'nun Vefatı

Haber Tarihi : 02.03.2017 15:51:26 Vefat eden Rum asıllı Kore gazisinin oğlu Banago'nun ailesine taziye ziyaretleri sürüyor.
A +   A -

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede önceki gün 86 yaşında vefat eden Rum asıllı Kore gazisi İlya Banago'nun ailesi taziyeleri kabul ediyor.

Banago ailesini Gökçeada’da yaşayan Kıbrıs gazisi Hüseyin Kırcı ve Kemal Avcı ziyaret etti. Taziyeleri kabul eden İlya Banago'nun oğlu İavlos Banago, babasının Kore Savaşı'nı her zaman duygu dolu gözlerle anlattığını söyledi.

Banago, 'Babam, Çanakkale'ye gittiğimiz yağmurlu bir mart günü, o günleri hatırlamıştı. Yağmur altında savaştıkları esnada düşman askerlerinin kendilerini bombaladığını ve orada çok şehit verdiklerini anlatmıştı.' dedi.

Bazı yayın organlarında yer alan babasının gazi maaşı almadığına ilişkin iddialara da değinen Banago, babasının Kore Savaşı'ndan gazi olarak Türkiye'ye döndüğünü anlattı. Babasının 1990 yılından bu yana gazilik maaşı aldığını dile getiren Banago, 'Babam 1990'dan beri maaş alıyor. Onu da elimizdeki kartından biliyorum. Ondan önce alıyor muydu bilmiyorum. Babam 1981-82'ye kadar çiftçilik, sonrasında Gökçeada'da kasaplık yaptı. Bağ-Kur'dan da emekli oldu.' diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !