Lapseki'de ÇATAK Anlatıldı

Haber Tarihi : 12.03.2018 17:42:54 Lapseki'de köylerde yaşayan vatandaşlara Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) anlatıldı.
A +   A -

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) kapsamında İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince köylerde toplantı yapıldı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Latif Candan ve Ziraat Mühendisi Elif Burcu Başkurt'un katıldığı toplantılarda, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasını amaçlayan ÇATAK Programı hakkında bilgi verildi.

Latif Candan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Lapseki'nin meyveciliğin yoğun olduğu bölgelerden biri olduğunu belirterek, "Bazı bölgelerde aşırı kimyasal uygulamalar sonucu aşırı kirlilik meydana gelmiş ve bu bölgeler hassas bölge ilan edilerek uygulamalara başlanmıştır. Meyveciliğin yoğun olduğu Gazi Süleyman Paşa ve Cumhuriyet mahalleleri, Umurbey ve Çardak beldeleri, Kangırlı, Kemiklialan, İlyasköy, Gökköy, Kocaveli, Yeniceköy ve Subaşı Köylerinde 2015 yılı uygulamaları başlatılmış ve 3 yıl süren bu program kapsamında başvuru yapan üreticiler uygulamalarını program kapsamında başarılı bir şekilde kontrollü olarak yapmışlardır." dedi.

Yetkililer, toplantıların belli aralıklarla süreceğini kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !