Lapseki TSM'de Eğitim Çalışmaları

Haber Tarihi : 10.10.2017 17:14:08 Çanakkale’nin Lapseki İlçesinde Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) yetkilileri tarafından anne adaylarına emzirme eğitimi verildi.
A +   A -

30 yıldan buyana anne sütü üzerindeki çalışmaların yoğunluğuna değinen TSM yetkilikleri tarafından yapılan yazılı açıklamada; “ 30 yıldır alınan verilerle anne sütünün yerini hiçbir besin maddesi alınamayacağı kanıtlanmış olup dünya da sağlıklı emzirme yeniden yaygınlaşma gösterdi. Anne sütü yeterli miktarda verilmediği takdirde gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin yüzde 50’sinin bu nedenle meydana geldiği ortaya çıktı. Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü verilmesinin önemi bebeğin beslenme, büyüme, gelişim ve hastalıklardan korunması için ideal ve vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Konu ile alakalı olarak bakanlığımız tarafından ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak 1991 yılından itibaren ’ Anne sütü teşviki ve bebek dostu sağlık kuruluşları programı’ yürütülmektedir. 2016 yılı Temmuz ayı itibariyle bebek dostu aile sağlık birimi sayısı ülke genelinde yüzde 60 oranına ulaşmıştır. Toplumsal farkındalık sağlanması adına çeşitli aktiviteler ve eğitim planları uygulanmaktadır" denildi.

Öte yandan, Lapseki Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde çalışan görevli hemşireler köylerde ikamet eden yaşlıları ziyaret ederek eğitim broşürleri dağıttı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !