'MS' Hastalığı En Çok Gençleri Etkiliyor

Haber Tarihi : 20.08.2017 13:34:25 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan Özışık Karaman, Multiple Skleroz (MS) hastalığının en çok gençleri etkilediğini söyledi.
A +   A -

Prof. Dr. Karaman, MS'in merkezi sinir sisteminin bir hastalığı olduğunu belirtti.

Hastalığın sıklıkla genç yetişkinlerde ortaya çıktığını ifade eden Karaman, görülme sıklığının ise coğrafi özelliklere bağlı olarak 100 bin kişide 2 ile 200 kişi arasında değiştiğini vurguladı.

MS hastalığının belirti, teşhis ve tedavi süreçleri hakkında bilgiler veren Karaman, şöyle devam etti:

'MS hastalarında merkezi sinir sisteminin hasarına bağlı tüm belirti ve bulguların bazıları çok sık bazıları da seyrek ortaya çıkar. Kol ve bacaklarda güçsüzlük, uyuşukluk, batma, yanma gibi duysal belirtiler, denge bozuklukları, mesane problemleri, yorgunluk, çift görme, görme bulanıklığı gibi görsel belirtiler, konuşma bozuklukları, bellek ve dikkat bozukluğu gibi belirtiler sık görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin 24 saatten uzun sürmesi ise önemlidir. MS klinik bir tanıdır. Hastalığın kesin tanısı için kullanılabilecek bir laboratuvar yöntemi yoktur. Tanı olguların klinik özellikleri, hastalığın gidişi ve yardımcı laboratuvar yöntemleri kullanılarak konulur. MS hastalığının seyri kişiler arasında farklılık göstermektedir. Ancak çoğu hastada seyir ılımlıdır.'

Prof. Dr. Karaman, hastalığının tedavisi ile ilgili gelişmelerin hızla devam ettiğini belirterek, 'Enjeksiyonla verilen ilaçlar yanında haplar veya aylık tedaviler gibi çeşitli ilaç tedavileri MS hastasının klinik özelliklerine göre uygulanmaktadır. MS hastalığının tanısını koymak ve tedavisini yönetmek bu konuda deneyime sahip hekim ve merkezlerce olmalıdır.' ifadelerini kullandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !