Zararlı Böceklere Karşı Armut Ağaçlarını Tütün Suyu İle Koruyor

Haber Tarihi : 26.09.2017 09:44:54 Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Etili köyünde deveci armutu yetiştiriciliği yapan bir çiftçi, hasadı yaklaşan mahsullerine zarar veren böcekleri bahçesinden uzaklaştırmak için ağaçları tütün suyu ile ıslatarak koruyor.
A +   A -

Etili köyünde deveci armutu yetiştiriciliği yapan Hasan Naci Sezer, mahsullerine zarar veren pisilla böceklerine karşı organik tarımda kullanılan geliştirdiği tütün suyu (nikotin) ile ıslatarak koruyor. Sezer, zararlı böceklerden mahsullerini korumak için nikotin (tütün) uygulaması ve mai sabun ile yapılan mücadelede daha başarılı oluyor. Ayrıca organik metotlarla faydalı böceklerin de imha olmamasını sağlanıyor.

Hasan Naci Sezer, “Armut pisillası hastalığına karşı organik mücadele yönteminin başarılı olduğunu gördük. 2 saat önceden hazırlanmış 200 gram tütün suyu ve yarım kilo sıvı mai sabunu ayrı bir kapta hazırladıktan sonra ilaçlama tankına koyarak uygulama yapıyoruz. Deveci armudunda pisilla hastalığı en az kara leke kadar tehlikeli. Armudun ticari değerini ciddi şekilde düşürüyor. Yapraklarda oluşan balımsı madde armutlar üzerine akarak orada lekeler oluşturmakta ve böylece armudun doğal görüntüsünü bozmaktadır. Bununla ilgili yapılan kimyasal mücadelelerde tam başarı sağlanamıyor. Nikotin ve mai sabun ile yapılan mücadelede daha başarılı olduğumuzu gördük” diye konuştu.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !