Paylaşım Sitesinden Dolandırıcılık

Haber Tarihi : 14.07.2014 12:16:41 Sosyal paylaşım sitesinde vatandaşlara ait hesapları çalan dolandırıcılar, hesap sahiplerinin arkadaşlarını dolandırdı.
A +   A -


Sosyal ağlardaki dolandırıcılık olayları, tüm uyarılara rağmen sürüyor. Dolandırıcılar, şimdide sosyal paylaşım sitesinde vatandaşların hesap şifrelerini çalarak, hesap sahiplerinin arkadaşlarını dolandırıyor. Hafta sonunda 5 kişi, sosyal paylaşım sitesi üzerinden dolandırıldığı gerekçesiyle polise başvurdu. Çanakkale’de yaşayan E. E, Facebook adresinin başka birinin eline geçtiğini, hesap üzerinden arkadaşlarına mesaj gönderildiğini belirtti.

E’nin arkadaşlarına ‘size hediye çekiliş şifresi göndereceğim’ diye mesaj gönderen dolandırıcı, aldığı telefon numaralarına şifre onay mesajı gönderdi. Mesajın E.E’den geldiğini düşünerek şifreleri onaylayan 3 kişinin hesaplarından değişik miktarlarda para çekildi.

H.T, kullandığı telefon hattına gelen 2 mesajı okumadan ‘evet’ yazıp onaylayarak geri gönderdi. Daha sonra kontrol ettiğinde 70 TL ve 30 TL olmak üzere iki adet onay verdiğini fark eden H.T, mesajların, Facebook adresi ele geçirilmiş olan bir arkadaşından geldiğini tespit etti. T, polise giderek şikayetçi oldu. Bir başka mağdur L.T ise tüm denemelerine rağmen kendine ait facebook adresine giremediğini fark etti. Bu sırada arkadaşlarından telefonlar gelmeye başladı.

Kendi hesabından, arkadaşlarına ‘hediye kazandınız’ şeklinde mesajlar gittiğini ve telefon numaralarının istendiğini öğrenen T, polise başvurdu.

Dolandırıcıların, bu yöntemle ele geçirdikleri telefon numaralarına, internet üzerinden kumar ve bahis oynatan sitelere ait şifreleri gönderdiği, cep telefonuna gelen şifre mesajını onaylayan kişilerin telefonlarından belirli miktarlarda para kesildiği belirtildi.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !