Peynir Üreticilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Haber Tarihi : 11.02.2015 16:36:04 Ezine Peynirciler Derneği Bayramiç Ziraat Odasını ziyaret etti.
A +   A -

Ziyarette üretici ve imalatçı sorunları görüşüldü.
Ezine Peynirciler Derneği ve Ezine Ziraat Odası Başkanı Bayramiç Ziraat odası yönetim kurulu başkanı İsmail Pehlivan'ı ziyaret etti. Ziyarette üreticinin ve yerel imalatçıların sorunları görüşüldü. Ezine Peynirciler Derneği başkanı Ali Kahrıman büyük imalatçıların sanal olarak süt fiyatlarını yükseltmesi ve bölge dışından süt temininin yöre üreticisinin yok olmasına neden olabileceğini söyledi.

Kahrıman "Ezine Peyniri bir marka olmuşsa, bu markalaşmanın gerçek sahipleri yöre mandıracılarıdır. Yörede imalat yapan bu tesisler büyük firmalarla mücadele etmektedir. Eğer bu küçük ölçekli imalathaneler yok olursa, bu üreticinin sonu demektir. Bizler Ezine, Bayramiç ve Ayvacık bölgesinde bulunan hayvan üreticilerinin sütlerini işliyoruz. Buda Ezine Peynirinin Ülke genelinde marka olmasını sağlamıştır. Kazdağları yöreye bir farkındalık oluşturmaktadır. Yöremiz, hava, iklim ve bitki örtüsü bakımında çok sayıda endemik bitkiye sahiptir. Buda Ezine Peynirini farklı kılmaktadır. Küçük ölçekli imalathaneler yok olursa bu yöre üreticisinin sonunu hazırlar. Dernek yönetimi olarak Bayramiç Süt Üreticileri Birliğinin yanlış uygulama içinde olduğunu düşünüyoruz. Birliğin müstahsili kollamak yerine zarar verdiğini görüyoruz. Yöre Ziraat Odaları, Derneğimiz ve süt birlikleri el ele verirse hem küçük ölçekli imalathaneler ayakta kalır, hem de üretici sütünü değerinde satar" dedi.

Bayramiç Ziraat Odası başkanı İsmail Pehlivan ise Bayramiç, Ezine ve Ayvacık Ziraat Odalarının daha aktif olmaları, üretici ve imalatçının sorunlarını tespit edip önlem alması gerektiğini ifade etti.

Pehlivan "Sütteki soğuk zincirde, süt fiyatlarının belirlenmesine kadar birçok konuda odaların aktif olması gerekir. Buda birlik, dernek ve odaların uyum içinde olmasını gerektirir. Üretici küçük ölçekli imalatçılar sayesinde ayakta kalır. Çok sayıdaki köyümüzde süt üretimi yeterli tonajda olmasa da küçük ölçekli imalatçılar bu sütleri alarak üreticinin ayakta kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca bölgede önemli ölçüde soğuk hava tesislerine ihtiyaç var. Peynirciler Derneği ve Ziraat odaları öncülüğünde bölgeye bir soğuk hava tesisi kurabiliriz" dedi.

Ziyarete Ezine Peynirciler Derneği yöneticileri Özcan Özsoy, Kadir Tınmaz, Rıza Ünal ve Ali Engürlü katıldı.

Dernek yöneticileri ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan'ı ve yeni seçilen meclisi üyelerini kutlayarak görevlerinde başarılar diledi.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !