Tarihi Çardak Panayırına Yoğun İlgi

Haber Tarihi : 25.08.2017 13:56:16 Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde kurulan tarihi Çardak panayırına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
A +   A -

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde kurulan tarihi Çardak panayırına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Özellikle akşam saatlerinde meydana gelen aşırı yoğunluk sebebiyle vatandaşlar panayır alanında ilerlemekte zorluk çekti. Belde Belediye Başkanı Basri Ulaş yaptığı açıklamada, “Ülkenin değişik bölgelerinden 200 esnafın gelip ürünlerini pazarladığı panayırımız, çevre il, ilçe ve köylerinden gelen vatandaşların yoğun katılımı ile 22-26 Ağustos tarihleri arasında devam ediyor. Eski kültürümüze sahip çıkıyor ve devam ettiriyoruz" diye konuştu.

Bu yıl 284’üncüsü düzenlenecek Tarihi Çardak Yağlı pehlivan Güreşlerine davet için özel davul-zurna ekibi kuruldu. Pehlivanlarla er meydanı çayırına çıkana kadar davetlerini sürdürecek davul zurna ekibi Çardak Belediyesi önünde gösteri yaptı. Ulaş "Beldemizde 26 Ağustos tarihinde başlayacak güreşler için gün sayan ekip, esnafı dolaşarak davet etkinliğini sürdürecek. Çardak güreşlerinin değişmez ögelerinin başında gelen davul zurna ekibi, geleneksel kıyafetlerle Çardak çayırında güreşleri başlatıyor ve bitiriyor. Çaldıkları ezgileri güreşin pasifliğine ya da aktifliğine göre ayarlayan ekip, izleyicilerin seyir zevki almadığı pasif güreşlerde pehlivanları motive etmek amacıyla temposu yüksek güreş havaları vuruyor" dedi.

Ekip panayır alanına girerek vatandaşlara etkinliklere katılma çağrısı yapıyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !