ÜBYS, ÇOMÜ'de Hayata Geçiyor

Haber Tarihi : 18.12.2017 11:54:56 Kalkınma Bakanlığı'nın "Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi" projesi kapsamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi tarafından geliştirilen Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde de (ÇOMÜ) kullanılmaya başlanacak.
A +   A -

ÇOMÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı Bülent Kaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ÜBYS'nin yaklaşık 30 adet farklı modülden oluşan ve tek bir veri tabanı altında çalışan tümleşik bir yazılım olduğunu belirtti.

Üniversitede bugüne kadar çok sayıda farklı sistemler kullanıldığını vurgulayan Kaya, "Bu programlar için yüksek olan ilk satın alma maliyetleri dışında bir de her yıl bakım ücreti parası ödeniyordu. ÜBYS’yi yazılımı geliştiren üniversite ile yapılan protokol anlaşması sonucunda ilk alım maliyeti ödemeden ücretsiz olarak aldık. Sadece her yıl için hizmet alımı kapsamında bakım ücreti olarak cüzi bir ücret ödenecek, fakat ödenen miktar Kalkınma Bakanlığı Projesi olduğu için Bakanlık tarafından üniversitemiz bütçesine geri ödenecek." dedi.

ÜBYS'nin üniversite bütçesine büyük para tasarrufu sağlayacağına işaret eden Bülent Kaya, şunları kaydetti:

"Bu sistemden önce kullandığımız programları ayrı firmalardan aldığımız için her biri bağımsız çalışıyordu. Ama ÜBYS’de tüm bu programlar tek bir veri tabanı altında çalıştığı için bilgi sistemleri birbiriyle iletişime geçebiliyor. Yani herhangi bir kullanıcı bir programa bilgi girişi yaptığı zaman bu bilgi diğer programlarda da görünür olacak. Böylece kullanıcılar her bir program için ayrı ayrı bilgi girişi yaparak zaman harcamayacaklar."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !