'Umut Yolcuları' Zeytin İşçisi Oldu

Haber Tarihi : 18.12.2015 11:52:12 HANİFE ERDİNÇ - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak canlarını kurtarmak için Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeliler, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesinde zeytin toplama işinde çalışıyor.
A +   A -

Avrupa ülkelerine gitme hayaliyle Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek için Küçükkuyu beldesini kullanan Suriyelilerden bir bölümü buraya yerleşti. Zeytin toplama işinde çalışan sığınmacı aileler, 55'i erkek olmak üzere çok sayıda kadın ve çocuktan oluşuyor.

Etrafını Türk bayrakları ile donattıkları naylon çadırlarda güç koşullarda yaşam mücadelesi veren sığınmacılardan erkekler "sırıkçı", kadın ve çocuklar ise "zeytin toplayıcısı" olarak çalışıyor. Günlük 40-50 lira yevmiye ile çalışan sığınmacıların yüzlerinden tebessüm, yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen eksik etmiyor.

Sığınmacılardan sorumlu işçibaşı Recep Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beldeye Konya'dan geldiklerini, zeytin toplama sezonu bitince başka bölgelere de gideceklerini söyledi.

Küçükkuyu'daki Suriyelilerin Türkiye'yi "vatan" kabul ettiğini belirten Çakır, "Avrupa'ya gitmeyi düşünmüyorlar. Türkiye'de çocuklarını okutup insan gibi yaşamak istiyorlar" dedi.

Çakır, üreticilerin kendilerini sabah saatlerinde aldığını, çalışmanın sona ermesinin ardından saat 16.00'da tekrar çadırlarına bıraktığını dile getirdi.

Suriyeliler sayesinde üreticilerin işçi bulma sorununun ortadan kalktığını anlatan Çakır, "Devletin sığınmacılara verdiği imkanlardan çok memnunuz. Her ailede en az 4-5 çocuk var. Okul çağındaki çocuklar eğitim alamıyor" diye konuştu.

Sığınmacılar ise Türk halkının kendilerine çok yardımları olduğunu belirterek, adeta çadırlara yardım yağdığını ifade etti.

-Sığınmacıların koşulları iyileştirilecek

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Türk halkının Suriyeli sığınmacıların elinden tutmasının önemine işaret etti.

Balkan, sığınmacıların sorunlarının çözümü için çaba gösterileceğini, ilk olarak çadırların bulunduğu alana içme suyu sağlanacağını, gerekirse gıda ve giyim yardımı yapılacağını bildirdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !