Vali Çınar, Kazdağlarındaki Altın Arama Faaliyetlerini Değerlendirdi

Haber Tarihi : 26.09.2013 13:04:03 Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Kazdağlarında ÇED raporu alan firmalara işletme ruhsatı verilmesi konusunda, “Kanunun, ‘Ruhsat verilir’ dediği noktada valinin aslında bir yetkisi olmuyor.
A +   A -

İki tarafın da olaya Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Polisevi'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çanakkale ile ilgili görüşlerin paylaşıldığı toplantıda konuşan Çınar, “Kazdağlarındaki altın oranı belki de dünyada en iyi oranlardan bir tanesi. Haklı olarak şirketlerin iştahını kabartıyor. Özellikle çevrecilerin çok problem yaptıkları bir konu var, 'Musluklardan kirli sular akıyor, yok siyanür bulaşıyor' diye. Daha siyanürün ‘s'si bölgeye ulaşmış değil. Olaya biraz objektif bakmak gerekiyor. Benim şahsi fikrim, ben buraların korunmasından yanayım. Her ne olursa olsun Kazdağları bu bölgenin oksijenidir. Yapılan çalışmalarda görüntüsü yara alacaktır, bir sıkıntı olacaktır. Ben de çevrenin henüz yara almadan korunmasından yanayım. Biz valiler, kanunlara uyan, kanunlara göre hareket eden, kanunların dışına çıkamayan ve buna da yetkisi olmayan görevlileriz. ÇED raporu alan firmalar müracaat ettiğinde kanunun, 'Ruhsat verilir' dediği noktada valinin aslında bir yetkisi de olmuyor. Diyelim ki vali vermiyor, kanunlara karşı geldi, bu sefer mahkemelerden ne sonuç çıkar bilmiyoruz. Bu aslında stratejik ve ekonomik bakımdan da değerlendirilmesi gereken bir konu. Belki de bu ile bırakılmaması gereken, çok daha teknik, çok daha büyük perspektifle bakılması gereken bir konu. Bununla ilgili yeniden bir raporlama, yeniden bir inceleme çalışmamız var. Birileri açılsa cehennem olur, birileri de, 'Bir şey olmaz' diyor. Aslında ikisi de doğru değil, ortası vardır. Şimdiden, 'Yer altı sularına siyanür karıştı' demek de milleti kandırmak olur, 'Hiçbir şey olmaz' demek de milleti kandırmaktır" dedi.

İşletme faaliyeti için şu anda sadece 1 firmanın ruhsat beklediğini söyleyen Vali Yardımcı Bekir Sıtkı Dağ, “Hem TÜBİTAK hem de Ege Üniversitesi ile görüştük. 'Bize bilimsel bir rapor hazırlar mısınız? Biz de ne yapacağımızı bilelim' dedik. Bu konuyla ilgili Ege Üniversitesi raporunu bitirdi ve bizlere inceleme anlamında teslimini yaptı. Şu anda raporu değerlendirme aşamasındayız. Kendi verilerimizle mukayese edeceğiz. Sadece bununla da yetinmiyoruz. Ege Üniversitesi'nin raporu üzerine TÜBİTAK ile de görüştük. Onlar da bize bir ekip gönderdi, incelemelerini yaptı. Onlarla da tekrar görüşüp bilimsel bir heyetle bu bölgedeki altın madenciliğinin işletilmesi durumuyla ilgili tarafsız bir rapor hazırlamalarını isteyeceğiz” diye konuştu.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !