Haber Tarihi : 29.10.2017 15:20:41

Gelibolu'da 29 Ekim Kutlamaları

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. Yılı törenlerle kutlandı.

Gelibolu ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94’üncü yılı nedeniyle düzenlenen törenler, Kaymakam Hakan Kılınçkaya’nın makamında tebrikleri kabulüyle başladı.

Ardından 26 Kasım Caddesinde devam eden törenler, Kaymakam Hakan Kılınçkaya, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakalı ve Belediye başkanı Mustafa Özacar tarafından okullar, askeri birlikler ve vatandaşların bayramını kutlamasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Hakan Kılınçkaya tarafından yapıldı. Milli bayramların ülkenin sarsılmaz bütünlüğünün, toplumun birlikteliğini coşkuyla kutlandığı ve bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerin bir kez daha minnetle yad edildiği manevi günler olduğunu belirten Kaymakam Kılınçkaya, " Cumhuriyet, milletimizin tarihindeki en önemli gurur tablolarından biridir. Cumhuriyet, işgalin, yokluğun, yıkılmışlığın ardından yok olmak üzereyken aziz milletimizin köklerinden aldığı güç ve inançla yeniden filizlenmesinin, serpilip ulu bir çınar olmasının başlangıcı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle ’İlelebet payidar olacaktır’" dedi.

Daha sonra şiirlerin okunmasının ve folklor gösterilerinin ardından törenler, geçiş töreniyle sona erdi.